OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Prepeličie vajcia

 

image

Cenné vlastnosti prepeličích vajec sú známe už viac ako tritisíc rokov. Odvtedy už účinky týchto vajec skúmali aj vedci, prepelice sa dokonca môžu chváliť aj tým, že boli v kozme, pretože aj strava kozmonautov je pre cenné hodnoty prepeličích vajec tvorená touto zložkou.

Prvým známym vedcom, ktorý si všimol zaujímavé vlastnosti týchto minivajíčok bol Lin Shi Chen, ktorý objavil, že okrem nutričných hodnôt, ktoré stoja za zmienku, majú tiež liečebnú hodnotu a blahodarne pôsobia voči rôznym chorobám. Tento fakt potvrdili aj rozsiahle štúdie ruských aj amerických vedcov, niektoré štúdie boli riešené aj v Európe. Vedecky potvrdené sú účinky v prevencii srdcovo-cievnych ochorení a v zlepšovaní imunity. Majú jemnejšiu chuť ako slepačie vajcia a sú takmer bez cholesterolu.

 

Malý - veľký zázrak

 

Prepeličie vajíčka sa vyznačujú vysokou nutričnou hodnotou 1700 až 1800 J, čo je viac než polovica energie slepačieho vajca, ktoré je štyrikrát väčšie. Hladina vitamínov A, D, E, B1, B2, B12 a stopových prvkov horčíka, fosforu, medi, vápnika a železa je pritom výrazne vyššia.  Obsahujú päťkrát viac fosforu, sedemkrát viac železa, šesťkrát viac vitamínu B1 a pätnásťkrát viac vitamínu B12 ako slepačie vajíčka. Prepeličie vajcia ďalej obsahujú vysoko hodnotné bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, lecitín, sacharidy a ďalšie specifické biologicky účinné látky, ktoré priaznivo pôsobia pri liečení kardiovaskulárnych chorôb, ekzémov, cukrovky, astmy, porúch zažívacieho traktu a výrazne posilňujú imunitu organizmu. Vajíčka majú aj minimálny obsah cholesterolu. Vajcia od japonských prepelíc sú výborným doplnkom stravy pre športovcov, deti, seniorov, tehotné ženy a urýchľujú rekonvalescenciu pri celkovej vyčerpanosti organizmu. V kozmetickom priemysle sa používajú do kvalitnejších krémov, na omladenie pleti a odstránenie vrások. Účinné sú aj pri liečbe lámania vlasov a nechtov. Čo je dôležité prepeličie vajíčka sú nielen zdravšie, ale aj chutnejšie ako slepačie. Minimálna trvanlivosť vajíčok je pri dobrom uskladnení až 60 dní.

 

 

Váha očistenej prepelice je cca: 150-200g.

Váha priemerného vajíčka je cca: 10-12g.

 

 

Prepeličie vajíčka sú vhodným doplnkom v kuchyni moderného a racionálne sa stravujúceho človeka pretože:

 

-           sú chuťovo jemnejšie ako slepačie

-           sú ľahšie strávitelné

-           jedno slepačie vajce = 4-5 prepeličích čo sa objemu týka

-           dajú sa použiť všade tam, kde sa používajú slepačie vajcia

-           chutia aj deťom, ktorým slepačie vajcia nechutia

-           obsahujú oveľa viac aminokyselín, vitamínov, železa, draslíka, vápnika ako            slepačie vajcia

-           obsahujú len zanedbateľné množstvo cholesterolu

-           obsahujú enzým lyzozým, vďaka ktorému majú zvýšenú trvanlivosť

-           sú ľahko strávitelné

-           pôsobia na zvýšenie imunity, proti srdcovo-cievnym ochoreniam, astme,   alergiám...

-           odporúčajú sa deťom, športovcom, tehotným ženám, chorým či starým ľuďom

-           ich pravidelná konzumácia údajne predlžuje život

-           využívajú sa aj v kozmetickom priemysle

 

 

10 vajec = 15,4 kcal, 0,1g sacharidov, 1,28g bielkovín, 1,11g tukov

 

 

Základné výživové hodnoty prepeličích vajíčok .

Energetická hodnota bielka  - kJ/100 g

200,9

Energetická hodnota žĺtka  - kJ/100 g

1527,7

Hmotnosť vajca - g

10,16

 (vajíčka z nšej farmy 12,8 g)

Hmotnosť žĺtka - g

3,22

Hmotnosť bielka - g

5,12

Hmotnosť škrupiny - g

1,82

Sušina žĺtka - %

50,3

Sušina bielka - %

11,8

Tuk v žĺtku - %

33,7

Bielkovín v žĺtku - %

16

Bielkovín v bielku - %

10

Vápnik - mg na 100 g vaj. obsahu

59

Fosfor - mg na 100 g vaj. obsahu

220

Železo - mg na 100 g vaj. obsahu

3,8

Horčík - mg na 100 g vaj. obsahu

11,6

Meď - mg na 100 g vaj. obsahu

0,11

Zinok - mg na 100 g vaj. obsahu

1,46

Vitamín A - mg na 100 g vaj. obsahu

0,09

Vitamín B1 - mg na 100 g vaj. obsahu

0,12

Vitamín B2 - mg na 100 g vaj. obsahu

0,85

Vitamín PP - mg na 100 g vaj. obsahu

0,1

Vitamín B6 - mg na 100 g vaj. obsahu

0,13

Cholesterol - mg na 1 vajíčko

60 - 70

(Doporučená denná spotreba  - 300 mg)

Zdroj: Ing.Ján Baumgartner, CSc., - ŠVVHP - Výskumný ústav hydinársky, Ivánka pri Dunaji,  Ing.Jana Simeonová, CSc.  - Vysoká škola zemědělská , Brno

 

 


Obsah minerálov je podľa dostupných zdrojov vyšší ako u vajec slepačích. Najmä vápnika, železa a horčíka. Vitamíny sú zastúpené hlavne tie zo skupiny B. Thiamín, riboflavín a pyridoxín.

 

Prepeličie vajcia posilňujú organizmus a zlepšujú imunitu. Tieto malé vajíčka vraj pozitívne pôsobia aj pri srdcovo-cievnych chorobách, cukrovke či astme. Ich konzumácia po dobu šiestich týždňov sa vraj vyrovná pobytu vo vysokohorskom prostredí alebo pri mori.

 

 

 

Prepeličie vajíčka sa vyznačujú vysokou nutričnou hodnotou 1700 až 1800 J, čo je viac než polovica energie slepačieho vajca, ktoré je štyrikrát väčšie. Hladina vitamínov A, D, E, B1, B2, B12 a stopových prvkov horčíka, fosforu, medi, vápnika a železa je pritom výrazne vyššia.  Obsahujú päťkrát viac fosforu, sedemkrát viac železa, šesťkrát viac vitamínu B1 a pätnásťkrát viac vitamínu B12 ako slepačie vajíčka. Prepeličie vajcia ďalej obsahujú vysoko hodnotné bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, lecitín, sacharidy a ďalšie specifické biologicky účinné látky, ktoré priaznivo pôsobia pri liečení kardiovaskulárnych chorôb, ekzémov, cukrovky, astmy, porúch zažívacieho traktu a výrazne posilňujú imunitu organizmu. Vajíčka majú aj minimálny obsah cholesterolu. Vajcia od japonských prepelíc sú výborným doplnkom stravy pre športovcov, deti, seniorov, tehotné ženy a urýchľujú rekonvalescenciu pri celkovej vyčerpanosti organizmu. V kozmetickom priemysle sa používajú do kvalitnejších krémov, na omladenie pleti a odstránenie vrások. Účinné sú aj pri liečbe lámania vlasov a nechtov. Čo je dôležité prepeličie vajíčka sú nielen zdravšie, ale aj chutnejšie ako slepačie. Minimálna trvanlivosť vajíčok je pri dobrom uskladnení až 60 dní.  Zdroj://http:www.smetrendy.sk//

aktualizované: 08.04.2019 14:40:44